Decyzje, nauka, działanie.

Action Learning to korzystanie z nauki wypływającej z codziennych okoliczności – szczególnie realizowanej przez nas w pracy i wyzwań przed jakimi stajemy, problemów z którymi się borykamy, i możliwości które otwierają się przed  nami.

Dlaczego Action Learning jest efektywny?

 • Uczenie się przez działanie pomaga wprowadzać nowe rozwiązania specyficzne dla danej organizacji i dopasowanie do jej potrzeb.
 • Rozwija umiejętności na które stawia „turkus”: oddawania odpowiedzialności, używania pytań zamiast rad, dawania przestrzeni do popełniania błędów, szerzenia autonomii w osiąganiu mistrzostwa.
 • Ścisłe powiązanie z codziennymi obowiązkami przynosi zaskakujące efekty lepszego zrozumienia procesów zachodzących między pracownikami, refleksji nad sobą i własnej zmiany. Co z kolei przekłada się w bezpośredni sposób na efektywne działanie przynoszące wyniki biznesowe.

Co jest potrzebne, aby móc wykorzystać tą metodę:

 • Zespół złożony z 4 – 5 osób (zwany sekcją)
 • Każdy uczestnik sekcji ma jakiś zawodowy cel/problem , który/e chce osiągnąć /rozwiązać
 • Regularne spotkania sekcji – co 2, 3 lub 4 tygodnie
 • Udział coacha – moderatora
 • Koncentracja na praktycznych rozwiązaniach i na nauce, której doświadczyli wszyscy członkowie grupy

Korzyści z Action Learning dla zespołu i organizacji:

 • AL. zmusza do otwarcia się i bycia otwartym na innych, wymaga zaufania i odpowiedzialności.
 • Uczy otwartej komunikacji: każdy uczestnik staje w roli coacha, a więc uczy się uważnie słuchać na wielu poziomach, zadawać pytania sięgające sedna, swoją postawą motywować i wspierać.
 • Ogranicza tracenie energii na prowadzenie konfliktów i wyjaśnienie nieporozumień.
 • Udoskonala cechy przewodzenia innym. Uczenie się przez działanie daje możliwość sprawdzenia siebie, własnych działań i motywów.
 • Doskonali umiejętności radzenia sobie ze zmianami.
 • Skupia się na rzeczywistym doskonaleniu pracy, a nie na analizie zjawiska.
 • Rozwiązuje rzeczywiste problemy organizacji.
Uczestnicy o Action Learning

Sesje Action Learning jak lokalizować problemy i wypracowywać rozwiązania. Co ważne, nie przez doradzanie („zrób tak i tak…”), ale pobudzanie do myślenia. Ewelinę jako moderatora Action Learning cenię szczególnie za to, że jest konkretna, obiektywna i potrafi powiedzieć „stop”, gdy uczestnicy odpływają w „grząskie rejony”. Prowadzi sesje tak, żeby każdy z uczestników wyszedł z poczuciem, że wypracował dziś coś bardzo ważnego.

Joanna Balcer
Project Manager w agencji marketingowej


Jestem typem „działacza”. Lubię mieć określony cel i realizować plan. Nie jest mi obca praca zespołowa i wspólne rozwiązywanie problemów. W związku z tym Action Learning, ze swoim ustrukturyzowanym scenariuszem wydawał się metodą skrojoną dla mnie. I choć wszystko brzmi tak perfekcyjnie to przyznaję, że chwilami wcale nie było łatwo. Owszem na sesji stawiałam sobie cel, odpowiadałam na pytania, szukałam rozwiązań. Z tym, że action learning to de facto praca nad samym sobą. A to wymaga większego wysiłku niż realizowanie zadań w ramach swoich obowiązków stanowiskowych. Tak więc w gronie początkowo obcych osób, musiałam odejść od starych ról i przyzwyczajeń, zejść z utartych ścieżek. Przyszło mi zmierzyć się ze swoimi słabościami lub opuścić bezpieczną strefę komfortu. Wszystko po to, żeby dotknąć istoty problemu i dokonać właściwej ZMIANY. W efekcie action learning-u szerzej postrzegam istotne dla mnie zagadnienia, nauczyłam się inaczej rozwiązywać problemy, odkryłam to, co ważne i wiem w którą stronę chcę iść. A dodatkowo poznałam wspaniałe osoby, dla których mam nadzieje byłam wsparciem, tak jak one dla mnie.

Monika Tarasiuk
Director of Employment Department


AL dał mi 2 fantastyczne rzeczy : 1) zweryfikował mój punkt odniesienia do swojej osoby (…). 2) rzecz to to, czego szukałam : przełożenie planowania, nieskończonych ilości poprawek na działania , krok po kroku, po każdym spotkaniu, uzbrojona w nowe decyzje i feedback od współuczestników wdrożyłam wszystko w życie i ….. działa . Dostałam zrozumienie, wsparcie , zachętę i motywacje do działania.

Aneta Ilikiewicz–Krawczyk
Platforma Kariery, Owner


Podczas AL, dzięki doświadczeniom innych oglądałem swoje wyzwania z wielu perspektyw i po każdym spotkaniu wychodziłem zmotywowany z konkretnym planem działania. Poznałem skuteczne narzędzia komunikacji, które mogę stosować na co dzień w domu i w pracy. Ewelina stwarza komfortowe warunki do pracy, napawa wszystkich pozytywną energią, optymizmem i inspiruje do działania!

Karol Rycio
Kleder,  Co-owner