Narzędzia komunikacyjne pomocne w pracy Lidera to szkolenie dla Scrum Masterów, Product Ownerów, Project Managerów, Menadżerów Zespołów oraz członków zespołów projektowych, którzy chcą w swojej pracy korzystać z technik i narzędzi komunikacyjnych, w celu budowanie wysoko wydajnych zespołów.
Grupa szkoleniowa będzie się składać z praktykujących liderów zespołów, by wspólnie poznać i przećwiczyć zastosowanie około 20 narzędzi komunikacyjnych w oparciu o realne przypadki z pracy projektowej.
Wspólnie z uczestnikami odkrywamy jakie narzędzia, w którym momencie oraz w jaki sposób są możliwe do zastosowania w ich zespole.
Cele szkolenia
Głównym celem szkolenia jest doświadczenie mocy narzędzi komunikacyjnych oraz narzędzi coachingowych, nauka stosowania ich w praktyce oraz wymiana spostrzeżeń doświadczonych praktyków zwinnego i kaskadowego podejścia do zarządzania projektami.
Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jakie narzędzia mogę użyć, by poradzić sobie podczas spotkań z obawami uczestników, oporem przed zmianą oraz negatywną postawą.
Uczestnicy szkolenie poznają i zastosuję w „bezpiecznym środowisku” skuteczne narzędzia coachingowe stosowane w celu motywowacji zespołów.
A przede wszystkim celem warsztatu będzie nabycie umiejętności stosowania narzędzi w taki sposób, by wyszło to naturalnie i swobodnie.
Podczas szkolenia
- Rozwiniesz postawę Lidera zespołu, by efektywnie budować samoorganizujące się zespoły.
- Nauczysz się przełączać między rolami mentora / coacha / trenera / facylitatora.
- Nauczysz budować pozytywne relacje pomiędzy członkami w zespole
- Dowiesz się jak budować kulturę udzielanie informacji zwrotnej.
- Rozwiniesz umiejętność otwartej komunikacji.
- Zbudujesz swoją ścieżkę rozwoju Lidera IT
- Przećwiczysz sztukę facylitacji pracy zdalnej
Na szkoleniu najwięcej skorzystają
- Osoby, którzy mają już pewne doświadczenie jako Scrum Master, Product Owner, Project Manager lub jako członek zespołu i zauważyli, iż ”twarda wiedza” związana z metodyką nie jest dla nich wystarczająca. Wspaniale ją posiąść, lecz czują, że za tym kryje się jeszcze coś więcej.
- Osoby, które chcą poczuć, na czym polega moc coachingu, próbując działać zgodnie z “postawą Agile Coacha”.
- Osoby, które zastanawiają się jak i kiedy można zastosować narzędzia coachingowe w codziennym środowisku projektowym.
- Członkowie zespołów projektowych, którzy zauważyli rutynę w swoim zespole i postrzegają ją jako duże zagrożenia dla Waszej zwinności.
- Osoby, których zespoły wdrożyły zwinne praktyki, lecz uważają, że można by było zrobić jeszcze więcej.
Zajęcia prowadzone będą z wykorzystaniem metod interaktywnych: case study, modelowanie, praca warsztatowa w podgrupach, praca indywidualna, kwestionariusze do autodiagnozy, dyskusja moderowana, mini wykład.
Najczęściej Zadawane Pytania (FAQ)
Jakie narzędzia Lidera będą prezentowane na szkoleniu?
Narzędzia komunikacyjne i coachingowe obejmą:
- obserwację i analizę sytuacji,
- uważność na potrzeby zespołu,
- komunikację na różnych poziomach,
- zadawanie mocnych pytań,
- otwartą komunikację,
- konstruktywne udzielanie informacji zwrotnej.
Podczas każdej edycji szkolenia uczestnicy poznają i zastosują około 20 narzędzi.
Kim jest Lider zespołu?
Lider zespołu to osoba, która pełni rolę przewodnika i koordynatora w grupie ludzi pracujących razem nad osiągnięciem wspólnego celu. Niezależnie od stanowiska jakie pełni, poniższe cechy charakteryzują Lidera:
- Lider powinien być w stanie inspirować zespół do działania oraz motywować członków do osiągania najwyższych wyników.
- Jest odpowiedzialny za podejmowanie istotnych decyzji, które mogą wpływać na kierunek pracy zespołu.
- Lider dba o to, aby zasoby, takie jak czas, budżet i umiejętności członków zespołu, były efektywnie wykorzystywane.
- Powinien utrzymywać otwartą komunikację w zespole, aby zapewnić przejrzystość i zrozumienie.
- Czasami w zespole mogą występować nieporozumienia lub konflikty. Lider powinien umieć je rozwiązywać, dbając o harmonię w grupie.
- Skuteczny lider posiada umiejętności interpersonalne, umiejętność empatii oraz zdolności organizacyjne.
Podczas poprzednich edycji warsztatu w roli Lidera pracowaliśmy z:
- Menadżerami zespołów
- Scrum Masterami
- Agile Coachami
- Product Ownerami
- Kierownikami
- Osobami nie posiadającymi formalnego stanowiska menadżerskiego, lecz mającymi predyspozycje do zostania Liderem
Jakie korzyści przynosi szkolenie „Narzędzia komunikacyjne pomocne w pracy Lidera”?
Szkolenie dostarcza wiedzy na temat roli Lidera, jego metod pracy oraz narzędzi coachingowych, które pomagają wspierać i motywować zespół.
Uczestnicy nauczą się, jak efektywnie komunikować się, moderować spotkania i udzielać konstruktywnej informacji zwrotnej. Celem szkolenia jest wesprzeć uczestników na ścieżce rozwoju Lidera zespołu.
Dla jakich branż dedykowane jest szkolenie?
Dużym atutem szkolenia jest możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy Liderami z wielu branż i szkolenie jest otwarte na Liderów niezależnie od branży. Najczęściej nasi uczestnicy pracują w obszarach: IT, Marketing, HR, Produkcja, Edukacja, Transport i Logistyka oraz w branży Finansowej.
Czy to szkolenie jest odpowiednie dla osób bez doświadczenia w Agile?
Podczas dotychczasowych edycji uczestnikami szkolenia byli bardzo doświadczeni Scrum Masterzy oraz osoby z mniejszym doświadczeniem w praktykowaniu zwinności, lecz posiadający praktykę w zarządzaniu zespołem lub produktem. Podczas warsztatów dochodziło do wartościowej dla uczestników wymiany perspektyw.
Omawiane narzędzia komunikacyjne wspierają Liderów niezależnie od stosowanej metody zarządzania Jest odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i bardziej doświadczonych osób.
Jakie metody pracy będą omawiane podczas szkolenia?
Podczas szkolenia omówione zostaną różne metody pracy Agile Coacha, takie jak rozmowa coachingowa jeden 1 na 1, facylitacja spotkań, metody angażujące prowadzenie retrospektyw, model holakratyczny oraz prowadzenie rozmów z interesariuszami praktyk Agile w sytuacjach konfliktowych.
Jakie umiejętności komunikacyjne zostaną rozwinięte podczas szkolenia?
Uczestnicy nauczą się komunikować na czterech poziomach, zadawać trafne pytania, słuchać aktywnie i udzielać konstruktywnej informacji zwrotnej. Skupimy się na otwartej komunikacji wolnej od uprzedzeń i milczących założeń.
Jakie techniki facylitacyjne będą omawiane podczas szkolenia?
Omówimy techniki facylitacyjne, które pomagają Agile Coachowi moderować spotkania, i angażowanie wszystkich uczestników oraz techniki wspierające kreatywność i podejmowanie decyzji w zespole.
Jakie są wymagania wstępne do udziału w szkoleniu?
Nie ma formalnych wymagań wstępnych, jednak znajomość podstawowych pojęć Agile oraz doświadczenie w pracy zespołowej mogą być pomocne.
Jak długo trwa szkolenie i jaki jest jego format?
Szkolenie trwa zazwyczaj 2 dni i odbywa się w godz. 09:00 – 16:00. Obejmuje zarówno teoretyczne wprowadzenie, jak i praktyczne warsztaty. Stawiamy na aktywny warsztat z małą dozą prezentacji, a dużą ćwiczeń w parach, w małych grupach, wykorzystując fragmenty filmu, dyskusje grupowe i studia przypadku.
Czy uczestnicy otrzymają certyfikat ukończenia szkolenia?
Tak, po ukończeniu szkolenia uczestnicy otrzymają certyfikat potwierdzający zdobycie wiedzy i umiejętności w zakresie narzędzi coachingowych w pracy Agile Coacha. Certyfikat zostanie wydany w formie papierowej oraz cyfrowej z możliwością dodania do profilu Linkedin.
Jak mogę zapisać się na szkolenie?
Aby zapisać się na szkolenie, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na naszej stronie internetowej lub kontakt mailowy z naszym zespołem.
Sławomir Łukjanow
Technical Program Manager @ Amazon
Super szkolenie! Ćwiczenia z pozoru proste okazują się wyzwaniem. Najlepsze odgrywanie scenek i analiza w grupie jak to można zrobić inaczej/lepiej.
Aleksandra Charzyńska
Product Owner/Project Manager @ LPP S.A.
Szkolenie, które inspiruje i skłania do refleksji. Jestem bardzo zadowolona, że mogłam wziąć udział w tym szkoleniu. Było ono przygotowane profesjonalnie zarówno pod względem organizacyjnym jak i merytorycznym. Wielką zaletą tego szkolenia była duża ilość ćwiczeń oraz przykładów z życia codziennego. Chętnie wezmę udział w innych szkoleniach organizowanych przez Ewelinę i Bartka.
Jacek Durlik
Agile Consultant @ Kainos Polska
Szkolenie daje mnóstwo praktycznych i gotowych do użycia narzędzi, przykładów, a także pozwala uczestnikom nauczyć się od prowadzących kilku tricków co do prowadzenia szkoleń. Dodatkowo, po dłuższym okresie procentuje bardziej, gdyż daje swoistego „kopa” żeby mieć odwagę do działania, będąc wyposażonym w nowe bronie.
Magdalena Papiernik
Project Manager / Scrum Master @ Smartmedia Sp. z o.o.
Szkolenie otwiera oczy i pozwala zmienić perspektywę pracy Scrum Mastera. Polecam szkolenie każdemu, kto chcę rozwijać umiejętności komunikacyjne i poszerzyć wachlarz narzędzi w pracy z zespołem.Po szkoleniu wprowadziliśmy w firmie comiesięczne spotkania coachingowe z kierownikami zespołów IT.
Edyta Drojecka
Dyrektor Zarządzający @ Conplus Sp.z o.o.
Z perspektywy kilku miesięcy po szkoleniu mogę powiedzieć, że było to jedno z najbardziej owocnych szkoleń, na których byłam. Wiedza, przekazywana przez Ewelinę i Bartka, została ugruntowana ćwiczeniami opartymi o realne case’y z życia Agile Coacha. Pierwsze zmiany w mojej pracy wprowadziłam już następnego dnia po szkoleniu, a największa ewolucja dotyczyła retrospekcji: stały się różnorodne, interesujące, zespół bardziej się w nie zaangażował, a to wszystko wpłynęło na szybszy rozwój członków zespołu 🙂
Eunika Rejda
Scrum Master @ LPP S.A.
Szkolenie otworzyło mi głowę, zmieniło perspektywę i pokazało, ile jeszcze nie wiem. Ewelina i Bartek potrafili wykorzystać potencjał naszej grupy (a byliśmy bardzo różni) i stworzyć warunki do uczenia się od siebie nawzajem. Ważne były też dla nich nasze opinie – dzięki temu każda kolejna edycja będzie inna i coraz lepsza 🙂
Program szkolenia
01. Postawa Lidera zespołu
- Metody pracy Lidera zespołu
- Postawa coachingowa, czyli jak wzmacniać, wspierać i motywować zespół
- Stopień zaangażowania Lidera w z zespole
- Cele w pracy Lidera:
- Jak uzgadniać cel z samoorganizujące się zespołem?
- Jak pomóc zespołowi uzgadniać cel z innymi menadżerami (Product Ownerem, Szefem, Kierownikiem)?
02. Ludzie ponad procesy – najpotężniejsze narzędzia coachingowe
- Obserwacja i podjęcie decyzji, co mam zrobić z posiadaną wiedzą
- Uważność na potrzeby zespołu, potrzeby organizacji, potrzeby klienta
- Słuchanie i komunikowanie na 4 poziomach. Z którego poziomu najczęściej komunikujesz?
- Reagowanie: umiejętność zadawania mocnych pytań, trafiających w sedno problemu
- Otwarta komunikacja – bez obaw, zaszytych uprzedzeń, milczących założeń
- Konstruktywne udzielania informacji zwrotnej
03. Praca Lidera z zespołem
- Moderowanie spotkań przez Lidera
- Pomoc Lidera w reagowaniu na zmiany
Prowadzący warsztat
Razem tworzymy partnerstwo Agile: miękką – psychologiczną część oraz twardą – projektową. Wiemy, że obydwie są niezwykle ważne. Nasza współpraca opiera się na znajomości metodyk prowadzenia projektów połączonych z ważnymi w Agile zasobami człowieka – postawą otwartości, uczciwości, zaufania i poczuciem radości. Mamy do siebie szacunek i podziw, tolerancję i przestrzeń do nauki od siebie. Możesz przekonać się o tym podczas naszych warsztatów.
Więcej o prowadzących warsztat
Cena i warunki
Cena Early-Bird: 2290 zł netto za uczestnika (do 25 dni przed warsztatem)
Cena Standard: 2490 zł netto za uczestnika
Rabat: Dla 2 osób lub więcej 2290 zł netto za uczestnika
Ilość godzin szkoleniowych: 16
Zapisy realizowane będą za pomoca formularza kontaktowego lub adresu email: zapisy@agilehats.pl