/ / / /

Tak brzmiało wczorajsze pytanie jednego z uczestników sesji medytacji Mindfulness, które zainspirowało mnie do napisania tego posta.

Wczoraj miałam przyjemność poprowadzić cztery trzydziestominutowe sesje medytacji Mindfulness dla pracowników międzynarodowej korporacji w ramach wprowadzania idei Wellbeing. Były tam też osoby, które wcześniej uczestniczyły w szkoleniu ze Scruma. Co wspólnego ma Mindfulness ze Scrumem, a raczej jak Mindfulness wspiera zwinność?

W moim przekonaniu Mindfulness wpisuje się bardzo w tworzenie kultury Agile w organizacji:

– Scrum przykłada uwagę do efektywności i pozbywania się marnotrawstwa, a  już 15 minut medytacji skoncentrowanej na oddechu może pomóc uciszyć hałas myśli w głowie, usunąć uprzedzenia i pomóc myśleć dużo przejrzyściej i spokojniej, a więc myśleć efektywniej.

– Focus – skoncentrowanie – to jedna z pięciu wartości Scruma. Badania nad Mindfulness udowadniają, że osoby medytujące przez 8 tygodni potrafią w skrajnie stresujących sytuacjach pozostać skoncentrowanymi i gotowymi do wykonania zadanie bez nadmiernej wrażliwości emocjonalnej. Ludzka zdolność do koncentrowania się i utrzymywania uwagi nawet w sytuacji wielu rozpraszających bodźców poprawia się znacząco dzięki codziennej praktyce medytacji.

– Badania przeprowadzona na Northeastern University College of Science wskazują, że nawet krótka medytacja sprawiała, że osoby ją stosujące stawały się o 50% bardziej empatyczne. W Scrum stawiamy na zaangażowanie, współpracę, wymianę myśli – aby to robić niezbędna jest empatia wobec pozostałych członków zespołu.

– Pozwolenie na popełnianie błędów i odwaga do eksperymentowania w filozofii Agile jest priorytetem – bez tego nie posuniemy się do przodu, nie odkryjemy nowych rozwiązań. Jednak pozwolenie na popełnianie błędów jest dla niektórych trudne. Dlaczego? Bo nie umiemy pogodzić się z porażką, lub trudno jest nam przyznać się do popełnienia błędów.

I znowu z pomocą przychodzi medytacja Mindfulness. Badania wskazują, że osoby medytujące ponad 8 tygodni wykazują niewyobrażalny poziom spokoju, dobrego samopoczucia i odporności na niepowodzenia.

– IT to branża kreatywna czy nie? Programiści, UXowcy, na co dzień korzystają z własnych zasobów myślenia kreatywnego. Medytacja Mindfulness znacząco poprawia dwa typy myślenia: myślenie rozbieżne – zdolność do tworzenia różnorodnych pomysłów oraz myślenie zbieżne -zdolność do zbierania tych pomysłów w jedną błyskotliwą koncepcję.

To co kiedy zaczynasz ze swoim zespołem medytację? Może rozpoczniecie w ten sposób kolejną Retrospektywę? Powodzenia!